Kęstutis ir Viktorija Vyšniauskai

Kęstutis ir Viktorija Vyšniauskai

Mūsų nedidelis (0,6 ha) šeimyninis kolekcinis augynas jau gyvuoja beveik 30 metų. Per tą laiką daug kas pasikeitė. Auginome ir kolekcionavome pačius įvairiausius augalus. Per tą laiką mūsų augyne yra augę apie 17000 daugiamečių augalų rūšių ir veislių. Dauguma šių augalų dabar auga pas mūsų dukrą Sigridą. Jos interneto svetainė Naudingi Augalai.

Mes patys jau aštunti metai kai kolekcionuojame tik keletą augalų grupių. Viktorijos pagrindinis kolekcionavimo objektas – viendienės. Mūsų  kolekcija viena iš didžiausių Europoje – 2300 veislių. Viktorija aistringa selekcininkė. Kasmet ji išaugina tūkstančius viendienių sėjinukų. Juos labai griežtai vertina pagal   daugybę kriterijų. Išlieka ir registruojami Amerikos viendienių draugijoje tik patys geriausieji, o 95% išbrokuojami. Šiuo metu Viktorija yra registravusi 64 savo išvestas veisles.

Kęstutis su Marty Schaffer (JAV, Masačiusetsas, 2022)

Kęstutis su Marty Schaffer (JAV, Masačiusetsas, 2022)

Kęstutis kolekcionuoja visų grupių bebarzdžius vilkdalgius, o barzdotųjų – tik laukines rūšis. Nors sibirinių ir barzdotųjų vilkdalgių veisles auginome jau ir prieš 30 metų, tačiau tikras jų kolekcionavimas prasidėjo prieš 7 metus.

Jau daug metų, kaip Viktorija pamėgo lelijas. Iš pradžių jas tik kolekcionavo. Apie 25 metai, kaip pradėjo užsiimti jų selekcija. Per tą laiką ji išvedė daug gražių savo veislių. Mūsų kolekcijoje šiuo metu daugiausia ir auginamos Viktorijos veislės. Paskutiniu metu užsiima ir miškinių lelijų (Lilium martagon) selekcija.

Taip pat kolekcionuojame melsves, jų turime 600 veislių ir kai kuriuos retesnius augalus, kaip adoniai, žibutės, epimedžiai, raktažolės.

Viktorija su savo flioksu 'Big Ben'

Viktorija su savo flioksu ‘Big Ben’

Viktorijos barzdotos lelijos sėjinukas

Viktorijos barzdotos lelijos sėjinukas

Viktorijos potraukis selekcijai neblėsta visą gyvenimą. Be lelijų ir viendienių ji yra išvedusi ir keletą kitų augalų veislių. Jos išvestas žemaūgis, kompaktiškai augantis  saulakis ‘Debesėlis‘, dvi gražios ir Lietuvoje gerai augančios levandų formos. Jos atrinkta pluoštinės jukos spontaninė mutacija, pavadinta ‘Ananasu‘, ko gero gražiausia ir geriausiai žiemojanti iš Lietuvoje auginamų jukų. Tai pat Viktorija turi išvedusi keletą labai gražių ežiuolių (Echinacea) ir barškių (Baptisia) veislių. Taip pat turi atrinkusi daug įvairiausių spalvų rūtenių (Corydallis) sėjinukų. Artimiausiu metu pasirodys ir kitų ypatingų jos sukurtų augalų. Labiausiai Viktorija didžiuojasi savo sumedėjusiais bijūnais. Jų selekcija trunka už vis ilgiausiai. Nuo sėklos iki žydėjimo dažnai praeina 7- 8 kartais ir daugiau metų. Keletas jos atrinktų formų pasižymi milžiniškais pilnaviduriais žiedais ir labai gausiu žydėjimu.

Kita mūsų aistra – kelionės. Pradėjome keliauti dar būdami studentai. Aplankėme visus žemynus, išskyrus Antarktidą, pabuvojome daugelyje gamtinių zonų, nuo drėgnųjų tropinių miškų iki dykumų ir taigos. Išsipildė daugelis vaikystės svajonių, kaip pamatyti didžiausius žiedus pasaulyje Raflezijas, stambiausius medžius pasaulyje – mamutmedžius, baobabus ir lemūrus Madagaskare, gražiausius pasaulyje drugius Naujojoje Gvinėjoje, unikalius gyvūnus Galapagų salose, Amazonės džiungles, Komodo varanus ar jukų miškus

Dina

Dina

Kalifornijos dykumose. Pagaliau 2022 baigėsi pandemija ir pasaulis vėl atsivėrė. Rugsėjį nuvykome į JAV pas garsiausią sibirinių vilkdalgių selekcininką Marty Schaffer, o beveik visą lapkritį keliavome po Australiją ir Tasmaniją. Fantastiška kelionė. Pamatėme visus įdomiausius Australijos gyvūnus, daugumą natūralioje gamtoje, ir augalus.

 

2023 sausis