Kęstutis ir Viktorija Vyšniauskai

Kęstutis ir Viktorija Vyšniauskai

Nuo pirmojo mūsų katalogo 1998 metais praėjo jau beveik ketvirtis amžiaus. Per tuos metus pasaulis labai pasikeitė, tačiau nei krizės nei pandemijos neturi įtakos mūsų gyvenimo būdui. Mūsų prioritetai išlieka tie patys – gėlės ir kelionės. Būdami studentai keliavome po Kaukazą, Vidurinę Aziją, Rusijos Tolimuosius Rytus. Nuo pat vaikystės mus domino laukinės gamtos įvairovė, todėl paprastai mes keliaujame dviese, kad galėtume apsilankyti ten kur mums labiausiai patinka ir pamatyti tai kas mus labiausiai domina. Aplankėme daugelį žemynų, pabuvojome daugelyje gamtinių zonų, nuo drėgnųjų tropinių miškų iki dykumų ir taigos. Išsipildė daugelis vaikystės svajonių, kaip pamatyti didžiausius žiedus pasaulyje Raflezijas, stambiausius medžius pasaulyje – mamutmedžius, baobabus ir lemūrus Madagaskare, gražiausius pasaulyje drugius Naujojoje Gvinėjoje, unikalius gyvūnus Galapagų salose, Amazonės džiungles, Komodo varanus ar jukų miškus Kalifornijos dykumose. Tačiau pasaulis didelis ir labai įvairus, dar liko daugybė vietų, kurias norime aplankyti. 2020 metais visus mūsų

Sumedėjusio bijūno sėjinukas

Sumedėjusio bijūno sėjinukas

tolimų kelionių planus sugriovė Covid-19 pandemija, tačiau mes džiaugiamės, kad ir šiuo sudėtingu metu galėjome pamatyti ankstyvą pavasarį Izraelyje ir Jordanijoje bei rudenį Kretoje.

Augalus pradėjome kolekcionuoti daugiau kaip prieš 30 metų. Per tris dešimtmečius mūsų kolekcijoje yra augę daugiau kaip 17000 rūšių ir veislių augalų. Auginome pačius įvairiausius, Lietuvoje galinčius žiemoti, žolinius augalus. Turėjome surinkę daug varpinių, alpinariumų augalų, žiemojančių sukulentų. Daugumą šių augalų toliau augina mūsų dukra. Jos interneto svetainė Naudingi augalai. Prieš šešerius metus pradėjome žymiai siauresnę specializaciją. Pagrindinės mūsų auginamos augalų grupės liko viendienės, flioksai ir bebarzdžiai vilkdalgiai. Taip pat kaip šalutinės grupės lieka ir po truputį plečiasi melsvės, raktažolės, šilropės, lelijos, aukštaūgiai barzdotieji vilkdalgiai, sumedėję bijūnai ir kai kurie retesni augalai, kaip epimedžiai ir adoniai.

Viktorijos ežiuolė 'Orange Queen'

Viktorijos ežiuolė ‘Mis Lietuva’

 

Šiuo metu turime sukaupę vieną didžiausių Lietuvoje ir Europoje viendienių kolekciją. Joje auga  2000 veislių. Ateityje

dėl vietos stokos viendienių veislių skaičius jau labai daug nedidės, kadangi pradedame atsisakyti dalies senesnių ir mums jau nusibodusių veislių, tačiau įsigyjame naujausias garsių selekcininkų veisles. Taip pat kolekcija pradėjo pasipildyti naujomis mūsų pačių išvestomis veislėmis. Prieš dešimtį metų Viktorija, susidomėjusi viendienių selekcija, pradėjo pati kryžminti ir kas metai išaugina keletą tūkstančių sėjinukų. Tačiau selekcija yra kruopštus ir daug laiko reikalaujantis darbas. Po pirmo žydėjimo apie 95% sėjinukų keliauja į kompostą. Likę auginami dar mažiausiai 4-5 metus. Per tą laiką dalis jų pasirodo esantys

Viktorijos barškė 'Žydintis Lietus'

Viktorijos barškė ‘Žydintis Lietus’

neatsparūs šalčiui arba turi kitų trūkumų, kaip netvirti stiebai ar negausus žydėjimas. Todėl po daugelio metų išlieka tik patys geriausi. Pagaliau 2020 metais Viktorija registravo pirmąsias 6 savo veisles Amerikos Viendienių draugijoje (AHS).

Flioksai ilgai buvo pati mėgstamiausia Kęstučio augalų grupė. Per keletą metų buvo surinkta ko gero didžiausia Europoje flioksų veislių kolekcija (daugiau kaip 1900 veislių), tačiau buvo pasiekta riba, kai gauti ką nors naujo tampa labai sudėtinga. Šiuo metu pas mus auga apie 1500 veislių, nes pradėjome atsisakyti kai kurių labai išplitusių, taip pat negyvybingų ir sunkiai auginamų veislių. Ateityje liks tik gražiausios, gerai augančios flioksų veislės.

 

Naujausia Kęstučio aistra – bebarzdžiai vilkdalgiai. Nors sibirinius vilkdalgius auginame jau daugiau kaip 20 metų, tačiau jų kolekcija pradėjo sparčiau plėstis tik prieš 7 metus, kai įsigijome tuo metu naujausias sibirinių vilkdalgių veisles ir susidomėjome drėgnamėgiais vilkdalgiais ir nauja Iris x pseudata vilkdalgių grupe. Ypač bebarzdžių vilkdalgių kolekcija išsiplėtė 2019-2020 metais. Pradėjome kolekcionuoti spuria ir japoninių grupių veisles. Daug dėmesio skiriame laukinėms bebarzdžių ir barzdotųjų vilkdalgių rūšims. Pradėjome bandymus su Oncoccyclus, Regelia, Psamniris, Arilbreds, Lophiris ir Luizianos grupių vilkdalgiais.

Dukra Sigrida ir anūkė Žemyna

Mūsų dukra Sigrida ir anūkė Žemyna

Jau daug metų, kaip Viktorija pamėgo lelijas. Iš pradžių jas tik kolekcionavo. Apie 20 metų, kaip pradėjo užsiimti jų selekcija. Per tą laiką ji išvedė daug gražių savo veislių. Mūsų kolekcijoje šiuo metu daugiausia ir auginamos Viktorijos veislės. Olandiškų LA ir OT grupių lelijų beveik visų teko atsisakyti dėl išplitusio viruso. Per paskutinius keletą metų įsigijome nemažai naujų miškinės lelijos (Lilium martagon) veislių.

Viktorijos potraukis selekcijai neblėsta visą gyvenimą. Be lelijų ir viendienių ji yra išvedusi ir keletą kitų augalų veislių. Jos išvestas žemaūgis, kompaktiškai augantis  saulakis ‘Debesėlis‘, dvi gražios ir Lietuvoje gerai augančios levandų formos. Jos atrinkta pluoštinės jukos spontaninė mutacija, pavadinta ‘Ananasu‘, ko gero gražiausia ir geriausiai žiemojanti iš Lietuvoje auginamų jukų. Taip pat Viktorija turi atrinkusi keletą labai gražių ežiuolių (Echinacea) ir barškių (Baptisia) sėjinukų, kurie bus registruojami  kaip veislės. Labiausiai Viktorija didžiuojasi savo sumedėjusių bijūnų sėjinukais. Jų selekcija trunka už vis ilgiausiai. Nuo sėklos iki žydėjimo dažnai praeina 7- 8 kartais ir daugiau metų. Keletas jos atrinktų formų pasižymi milžiniškais pilnaviduriais žiedais ir labai gausiu žydėjimu.

 

Mūsų augyne Viktorija kuruoja viendienes, melsves ir lelijas, Kęstutis flioksus, bebarzdžius vilkdalgius, raktažoles, epimedžius, adonius.

Dina

Dina

 

Per daugiau kaip 20 metų išsiplėtė ir mūsų pirkėjų ratas. 2015 metais pradėjo veikti mūsų interneto svetainė anglų kalba daylily-phlox.eu. Tai ne tik internetinė parduotuvė, bet ir didžiosios dalies mūsų auginamų augalų kolekcijos galerija. Šiuo metu mūsų išauginti augalai auga beveik visose Europos Sąjungos šalyse, išskyrus tris pietines, kaip Graikija, Malta ir Kipras. Taip pat auga ir Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Serbijoje bei Rusijoje.

 

 

2021.01.10

 

Viktorija ir Kęstutis Vyšniauskai